Een kleine timmerwerkplaats, daar begon het allemaal mee in Langenboom. In 1930, onder de naam Van Bommel & Van der Horst. Wat begint met reparaties aan de bolderkar van de boer en het maken van kerkbanken, groeit ondanks de crisis al snel uit tot een echt aannemersbedrijf. Dat in de jaren zestig en zeventig tot ver buiten de regio naam maakt als kwaliteitsbouwer van utiliteitsprojecten.
Die naam draagt het tegenwoordige Van der Horst aannemers nog altijd. De onderneming heeft ‘vindingrijk bouwen’ tot handelsmerk gemaakt. Zich als geen ander verplaatsend in de opdrachtgever en daarmee onderscheidend, ook in complexe situaties. Intrinsiek gemotiveerd om duurzaam te bouwen.
Dat ‘naam maken’ begint al in de jaren vijftig. Van Bommel & Van der Horst krijgt aansprekende opdrachten toegewezen. In 1953 de Concertzaal annex sportzaal in Mill, een jaar later de Landbouwhuishoudschool in Cuijk, in 1955 de brandweerkazerne en in 1956 het gemeentehuis in Cuijk. Nog weer een jaar later de lagere landbouwschool in Sint-Anthonis. Twee jaar later bouwt men de kleuterschool en de vglo-school in Langenboom.
De reputatie als kwaliteitsbouwer van utiliteitsprojecten begint Van Bommel & Van der Horst vooruit te snellen: de lijn die is ingezet in de vijftiger jaren, wordt in de swinging sixties moeiteloos doorgetrokken. Met name de bouw van de kerk in Best in 1964 maakt indruk.
Doorzetten in crisistijd
Gerrit van Bommel en Tien en Ton van der Horst manifesteren zich die jaren als de directeuren van de tweede generatie. Ze sturen de onderneming door een turbulente tijd, met als dieptepunt de oliecrisis in de jaren zeventig, die wereldwijd economische gevolgen had tot in de jaren tachtig.
De goede banden met de gemeente Cuijk worden in 1976 nog eens aangehaald met een grootscheepse renovatie van sigarenfabriek Victor Hugo, ingericht als dienstencentrum. Het decennium sluit met de nieuwbouw van lagere school ‘t Stekske in Langenboom. De jaren tachtig beginnen somber, maar opdrachten voor o.a. bankgebouwen, bibliotheken en sporthallen helpen Van Bommel & Van der Horst deze periode door.
Derde generatie en een nieuwe naam
In 1993 stapt Gerrit van Bommel uit de onderneming. De derde generatie maakt zijn opwachting. De neven Antoon en Marc van der Horst gaan beiden na hun opleiding Bouwtechnische Bedrijfskunde in het bedrijf aan de slag. Zij nemen het formeel over in 1997. In 2001 gaat Tien van der Horst met pensioen. Nog eens drie jaar later gevolgd door Ton van der Horst, laatste van de tweede generatie.
Het nieuwe directeursduo gaat met ongekend elan van start. Bij het 75-jarig bestaan, lanceert het tweetal een nieuwe bedrijfsnaam: Van der Horst aannemers. De ondernemingsdrift werkt: de orderportefeuille loopt voller en men wint terrein terug als ‘kwaliteitsbouwer van utiliteitsprojecten’. Er zijn grote projecten voor Fitland: ruim 30 sportcentra met daarbij XL vestigingen in Leiden, Sittard en Helmond. Sinds de oprichting van kliniek ViaSana is Van der Horst de vaste huisaannemer en tot op heden betrokken bij verbouwingen en renovaties.
Circulair, voor de volgende generaties
Door de sterke groei volgt in 2011 bedrijfsverhuizing naar Het Spoor in Mill. In 2015 wordt de onderneming voortgezet door Antoon van der Horst. Hij geeft in 2024 het stokje door aan Ted van Schijndel, tot dan commercieel directeur. Antoon blijft dagdagelijks betrokken als eigenaar en directieadviseur. Duurzaamheid en circulair bouwen zijn intussen de sleutelwoorden. Geen afval meer. Alles wat we gebruiken, moeten we in de toekomst kunnen hergebruiken. Wat die toekomst nog meer zal brengen?
Antoon van der Horst, bestuurslid van o.a. Bouwkring Brabant-Noordoost waarbij 44 (familie)bouwbedrijven zijn aangesloten: “In duurzaamheid, emissieloos bouwen, ontwerpverantwoording en circulair bouwen heeft ons bedrijf altijd en zonder uitzondering voorop gelopen. Het is onze intrinsieke motivatie. Het zit in onze genen, we zijn het aan onszelf verplicht. Neem ons eigen bedrijfspand, hier in Mill. Het stamt uit 2010 maar was toen al een energiepositief gebouw! De vermeden uitstoot aan CO? is 500 ton, goed voor het 15.600 aan te planten bomen.”
“Waar andere bedrijven tegen eind vorig jaar nog massaal de fiscaal aantrekkelijke dieselbussen insloegen, gingen wij ‘gewoon’ voor elektrisch. Ben je dan een dief van je eigen portemonnee? Misschien, maar het zijn bewuste keuzes. Ze passen bij ons.”
‘Vindingrijk bouwen’
Ted van Schijndel sluit aan: “We onderzoeken de toepassing van drie varianten circulair beton op de bouwplaats. We ontmantelen een gebouw op locatie, zodat we de geoogste materialen daar vervolgens weer benutten. Op dat ‘next level’ bouwen richten wij ons sterk bij tenders. Want duurzaamheid is allang niet meer te behalen via installaties alléén, maar juist ook in circulariteit.”
“Laten we eerlijk zijn: de bouw is een bedrijfstak die, ook relatief, veel CO? uitstoot. Dus het betekent óók je nek uitsteken, duurzaam is immers nog niet altijd goedkoper. Maar wij doen het zo, het ís de toekomst. Wij denken niet in kwartalen, maar in generaties. We kúnnen dat ook omdat we Design & Build projecten uitvoeren en in bouwteams werken. We zitten vooraan in de keten. Dat leidt tot ‘vindingrijk bouwen’. Dat typeert ons eigenlijk al sinds het prille begin.”