Hulde aan onze scholen en leerkrachten. Zij zorgen niet alleen dat onze kinderen leren lezen, schrijven en rekenen, maar brengen hen ook burgerschap bij. Natuurlijk is het in de eerste plaats een taak van ouders om hun kinderen te leren over rechten, plichten en participatie. Daarbij worden ze gelukkig geholpen door de scholen. Via burgerschapsonderwijs dragen leerkrachten het belang van een samenleving uit waarin iedereen telt en gehoord wordt. En wanneer kan je dat nu beter doen dan in verkiezingstijd?
Laatst was ik getuige van twee mooie voorbeelden van burgerschapsvorming in het onderwijs. Het Merletcollege in Cuijk stelde de school beschikbaar om er een groot lijsttrekkersdebat te houden. Voorafgaand aan dat debat was er een jongerendebat. Leerlingen voelden de vertegenwoordigers van de politieke partijen werden aan de tand over hun standpunten. Het ging over veiligheid op straat, beter vervoer, meer mogelijkheden voor jongeren om iets leuks te doen en een groter aanbod van aantrekkelijke winkels. De leerlingen hadden zich goed voorbereid en tijdens de lessen scherpe stellingen voor de lijsttrekkers voorbereid. Knap ook hoe één van hen het debat leidde. Dat moet ongetwijfeld spannend zijn geweest, onder het oog van flink wat camera’s en een bomvolle zaal. Hopelijk is hier het zaadje geplant voor jongeren om vaker hun stem te laten horen.
Een ander goed voorbeeld zijn de leerlingen van groep 7/8 van basisschool Klimop uit Rijkevoort. Ze kwamen op bezoek in het gemeentehuis. Op school waren ze bezig geweest met het project ‘Stem op mijn partij’. In groepjes hadden ze nagedacht over onderwerpen waar ze zich zorgen over maken. Daarbij schuwden ze de grote thema’s niet: gelijke rechten voor vrouwen, te hoge voedselprijzen, de bedreigde natuur, problemen in de agrarische sector en vervuiling van de zee door teveel plastic. Rondom elk thema hadden ze een politieke partij gevormd, die ook oplossingen had bedacht. Met wervende posters en inhoudelijke presentaties moesten ze hun klasgenoten overtuigen op hun partij te stemmen. Wij hadden rode potloden geregeld om het stemmen nog echter te maken.
De leerlingen van Klimop en het Merletcollege zijn nog te jong om mee te mogen doen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Maar ze begrijpen heel goed hoe belangrijk het is om je stem te laten horen. Ik vertrouw erop dat ze dat overbrengen op hun ouders en grootouders. Zodat we op woensdag 18 maart op een hoge opkomst mogen rekenen.
Burgemeester Marieke Moorman
